Arapça Farsça Adlar Sözlüğü

2
18
Arapça Farsça Adlar Sözlüğü

Arapça Farsça Adlar Sözlüğü

wdt_ID SÖZCÜK ANLAMI-AÇIKLAMASI
1 Abbase ANLAMI-AÇIKLAMASI: (bkz. Abbas). Ahmed b. Hanbel'in Hanımının ismi. Hz. Abbas'a mensup olan. > Kökeni: Arapça, Türü: Kadın adı.
2 Abd ANLAMI-AÇIKLAMASI: Köle, hizmetçi, itaat edici. Kul. Sonuna Allah'ın isimleri getirilince bazı isimler meydana gelir. Abdullah, Abdurrahim, Abdulmelik gibi. > Kökeni: Arapça, Türü: Kadın adı.
3 Abşar ANLAMI-AÇIKLAMASI: Şelale. > Kökeni: Arapça, Türü: Kadın adı.
4 Acer ANLAMI-AÇIKLAMASI: Hz. İsmail (A.s.)'in annesi (bkz. Hacer). > Kökeni: Arapça, Türü: Kadın adı.
5 Adeviye ANLAMI-AÇIKLAMASI: 1. İyilik, yardımseverlik. 2. Ünlü hanım mutasav-vıfe. > Kökeni: Arapça, Türü: Kadın adı.
6 Adile ANLAMI-AÇIKLAMASI: 1. Doğruluk gösteren. 2. DoğruHer işinde adalet, doğruluk bulunan hükümet. 3. Adile Sultan; Osmanlı döneminde Bağdat'ta valilik yapan Süleyman Paşa'nın hanımı. Adına bir cami bir de kervansaray yapılmıştır. > Kökeni: Arapça, Türü: Kadın
7 Adniye ANLAMI-AÇIKLAMASI: (bkz. Adni). > Kökeni: Arapça, Türü: Kadın adı.
8 Afafet ANLAMI-AÇIKLAMASI: 1. Afıflik, temizlik, temiz olan. 2. Fenalıktan, günah işlemekten kaçınma. 3. Namuslu olmak. > Kökeni: Arapça, Türü: Kadın adı.
9 Afet ANLAMI-AÇIKLAMASI: 1. Büyük felaket, bela, musibet. 2. Çok güzel kadın, dilber > Kökeni: Arapça, Türü: Kadın adı.
10 Afif ANLAMI-AÇIKLAMASI: 1. İffetli, namuslu, ırz ve namus sahibi kadın. 2. Doğru, haramdan sakınan, yolsuzluğa sapmaz kişi. > Kökeni: Arapça, Türü: Kadın adı.
SÖZCÜK ANLAMI-AÇIKLAMASI
Kökenbilimsel açıklamarda Sayın Hasan Eren, Sayın Tuncer Gülensoy, Sayın Sevan Nişanyan ve Sayın İsmet Zeki Eyüboğlu’nun araştırmalarından yararlanılmıştır.

 

TDH Nedir?

Türkçenin Diriliş Hareketi ve TDH Derneği, Türkçemize yön vermek üzere, her yaştan ve meslekten oluşan Türkçe gönüllülerini kapsayacak biçimde Yalçın Mıhçı ve Suat Özer tarafından kurulmuştur. “Türk demek Türkçe demektir. Ne mutlu Türk’üm diyene!” diyen büyük Atatürk’ümüzün başlattığı dil devrimini tamamlamak ana ilkemizdir.

2010 yılında kurulan TDH’nin (TÜRKÇENİN DİRİLİŞ HAREKETİ) tüzel kuruluşu olan TDHD (TÜRKÇENİN DİRİLİŞ HAREKETİ DERNEĞİ), dünya üzerindeki bütün Türklerin takip ettiği en büyük Türkçe topluluğudur. Türkçenin Diriliş Hareketi, kurulduktan yaklaşık 5 yıl sonra TDH Derneği adıyla 10.06.2016 tarihinde dernekleşmiştir. TDH Derneği Türkiye’nin en etkili STK’larının başında gelmekte olup 2016 yılında “Türk Dünyası En Etkin Sosyal Medya Kuruluşu” ödülünü almıştır. Bunun temel nedeni TDH’nin ABD, Kanada, Avrupa, Afrika, Orta Asya Türk Devletleri, Rusya, Arap Ülkeleri, Çin ve hatta Avustralya’dan bile çok sıkı takipçilerinin bulunmasıdır. Milyonlarca üyesi ve takipçisi olan TDH’nin gönderi erişimi aylık olarak 25-30 milyonu bulmaktadır. Türk dili, Türk tarihi ve Türk ekini (kültürü) üzerine araştırmalar yapan yüzlerce bilim insanı, araştırmacı ve eğitimcimiz TDH Derneği ile birlikte ülkemizin toplumsal ve ekinsel (kültürel) yaşantısına olağanüstü katkılar yapmaktadır.

TÜRKÇENİN DİRİLİŞ HAREKETİ DERNEĞİ, Türk Cumhuriyetleri arasında yıllardır özlenen, üzerinde çalışılan “TÜRKÇE DİL BİRLİĞİ”nin gerçekleşmesini sağlayabilecek tek oluşumdur. Bugüne kadar yapılan bütün dil birliği girişimleri sonuçsuz kalmıştır. TDHD bütün Türk dünyasını kucaklaması nedeniyle bu birliği sağlamaya çok yaklaşmıştır çünkü bizim hareketimiz bütün Türk ülkelerinde dilini seven tüm “halk tabanına” ve “toplum geneline” yayılmış bir harekettir.

TDH olarak yeni sözcükler türetilmesi konusunda çok önemli işler yapmış bulunuyoruz. Örneğin; İtalyanca olan tabela sözcüğü için önerdiğimiz “tanıtı” sözcüğü bütün üyelerimiz tarafından hiç yadırganmadan kullanılır olmuştur. Son zamanlarda en çok kullanılan yabancı sözcüklerden olan “selfie” sözcüğü için bizim önerdiğimiz “özçekim” sözcüğü hızla benimsenmiş ve Türk Dil Kurumunun açtığı yarışmada da birinci olarak onaylanmıştır. Üniversite yerine önerdiğimiz “Bilimyurdu”, konferans yerine önerdiğimiz “Sunuştay” sözcükleri gençlerimiz arasında özenle kullanılmaya başlanmıştır. Son yılların en gözde yabancı iliştirilerinden olan #tbt (throwback Thursday: geçen Perşembeden kesit) için önerdiğimiz #hgg (hey gidi günler) iliştirisi sosyal medyada büyük bir beğeni kazanmış ve hızla yayılmıştır. Gençlerimiz artık #tbt yerine #hgg iliştirisini kullanmaktadır. Türettiğimiz sevgideğer, topraktaş, özlence (nostalji), izleti (video) gibi yüzlerce sözcük artık günlük kullanımda yer bulmaya başlamıştır. Bunlar gibi binlerce doğru, kurallı ve tutarlı önerimiz zamanla toplum geneline yayılacaktır. Türkçesi varken yabancı olan sözcüğü kullanmak bizlere yakışmaz.

Amacımız Türkçemizin yozlaşmasının önüne geçmek ve olabildiğince arı, duru bir Türkçe yaratmaktır. Dünyada hiç yabancı sözcük içermeyen bir dil yoktur ancak amacımız bu oranı olabilecek en düşük düzeye çekmektir.  Tarih boyunca dilimiz; önce Farsça ve Arapça, daha sonraki yüzyıllarda ise Fransızca ve İngilizce kuşatmasına karşı sayısız ölüm kalım savaşı vermiştir. Türkçemiz, sapasağlam olan ulu kökleri sayesinde bu fırtınalardan kurtulmayı başarmış ancak çok büyük yaralar almıştır.

Saygılarımızla…

Türkçenin Diriliş Hareketi Derneği-TDHD

Sözlük, Türkçe, Türkçe sözlük, Türkçe kelimeler, 

Etimoloji, Etimolojik sözlük, etimoloji nişanyan, TDK sözlük, Kelime ara, Sözlükler, Kökenbilim, Sözcük kökenleri, Tdh sözlüğü, TDH sözlükleri, tdk etimolojik sözlük, köken bilgisi sözlüğü indir, tdk etimolojik sözlük köken bilgisi sözlüğü indir, türk dilinin etimoloji sözlüğü, Türkçe etimoloji, Türkçe etmolojik sözlük, Türkçe Kökenbilim,  Türkçe Kökenbilim sözlüğü, Türkçe Sözcükler, türkçe sözlük ara, türkçe sözlük kelime anlamları, türkçe sözlük indir, türkçe sözlük pdf, türkçe sözlük anlamı bulma, türkçe sözlük kitap, türkçe sözlük çeviri, türkçe kelimeler, TDH Türkçe Sözlük, Kökenbilim Sözlüğü, Türk Dünyası Sözlüğü

 

2 YORUMLAR

  1. özellikle anadoluda yerelde-köylerde kullanılan öztürkçe sözcükler okullarda çocuklara öğretilmelidir.Bu sözcükleri kullananlar köylü denerek ayıplanmamalıdır,kendi kültürüne yabancı nesiller yetişmemelidir.Bunun için her köyün internet sitesi taranmalı ve kullanılan öztürkçe sözcükler belirlenmelidir.

  2. Ne söyleyeyim. Bin yıldır yaşam devremizden adım adım dışlanan Türkçemizin, yaşam boyunca yavaş yavaş devre dışı bırakılan Türkçe sözcüklerimiz şehirleşme sürecinde kaybolmuş gitmiştir. Uzak köylerde köşe bucaklarda tek tük Türkçe sözcüklerimiz kalmıştır. Arapça, Farsça, Fransızca sözcükler yaşam boyu konuşmalarımıza, yazılarımıza dolmuştur. Beynimize yamanmıştır. Beynimize ilişmemiş yamanmıştır. Yabancı sözcükler yama durumundadır. Hani pantolonumuzun dizleri eskirdi de bulduğumuz sağlam çaputlarla yamardık, yamalı pantolon giyerdik. Yama iş görürdü ama yine de ayna gibi yama olduğunu, asıl olmadığını gösterirdi. Bizim de Türkiye’de konuştuğumuz ve yazdığımız dilimiz Türk dilimiz yamalı dil olmuştur. Üstelik buna bir de Osmanlıca adını vermişiz. Bu nedenle birbirimizi anlayamıyoruz ve anlaşamıyoruz. Türk Dil Kurumu bunu düzeltmek için var ama demek ki yetmiyor. Sizin bu derneğinizi Gogul amcanın bilgi bağından öğrendim. Nedir kimdir, birikimi nedir ne yapmak istiyor, nasıl yapmak istiyor bilmek istiyorum. Emekli Türkçe öğretmeniyim. Tanrı’nın beynime yüklediği Türkçe sözcüklerle yaşamak istiyorum. Selamlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here